...

Klimatyzacja- zasada działania

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Klimatyzacja

Przy zachodzących zmianach klimatycznych i coraz dłuższych, uciążliwych upałach, montaż klimatyzacji jest najlepszym z możliwych rozwiązań, umożliwiających pracę i normalne funkcjonowanie. Komfort termiczny jest niezbędny w miejscach pracy, ale również w domu, zwłaszcza w przypadku osób starszych i mających problemy zdrowotne. Wiele osób ma jednak obawy, iż montaż systemu chłodzenia będzie wiązał się z „astronomicznym” wydatkiem. I dodatkowo sam koszt użytkowania będzie pociągał za sobą kolosalny wzrost rachunków za energię elektryczną. Należy zatem przeanalizować czy warto inwestować w ten system chłodzenia?

Klimatyzacja- zasada działania. 

Stosowane popularnie wentylatory tak naprawdę produkują jedynie powiew wprawionego w ruch gorącego powietrza. Nie są zatem w stanie zagwarantować komfortu termicznego w upalne dni.  

Systemy klimatyzacji natomiast, są w stanie zapewnić w upalne dni optymalną, pożądaną temperaturę. Poprzez schładzanie powietrza i puszczanie go w obieg po powierzchni danego pomieszczenia. 

Bardziej efektywne od monoblokowych, systemy split lub multi split, obniżają temperaturę w pomieszczeniu przy niskich kosztach eksploatacji. Są one zbudowane z jednostki wewnętrznej i jednej bądź kilku jednostek zewnętrznych. Jednostka zewnętrzna jest odpowiedzialna za wyprodukowanie mocy niezbędnej do wypracowania pożądanej temperatury powietrza poprzez połączenie go z czynnikiem chłodzącym i rozprowadzenie  po pomieszczeniu. 

Istotnym elementem klimatyzacji, zapewniającym wydajność i niskie koszty eksploatacji jest skraplacz. Jego właściwy montaż, gwarantuje sprawne odprowadzanie powstałego destylatu do systemu rynnowego lub do kanalizacji. 

Tak funkcjonujący system jest przede wszystkim wydajny i nie generuje wysokich kosztów. 

Najważniejsze zalety klimatyzacji jako systemu chłodzenia.   

Montaż klimatyzacji w miejscach pracy pozwala przede wszystkim na większą wydajność pracowników. Natomiast w warunkach domowych klimatyzator jest urządzeniem gwarantującym odpowiednią temperaturę dla snu i wypoczynku nocnego. I regulującym poziom wilgotności powietrza poprzez eliminację jej nadmiaru.

 Ponadto, nowoczesne modele, dzięki zawartości filtrów, są w pewnym sensie “oczyszczaczami powietrza”. Ponieważ eliminują z powietrza alergenne pyłki i grzyby. 

Podstawowe wady klimatyzacji. 

Do podstawowych wad klimatyzacji należy zaliczyć przede wszystkim szum, jaki ma miejsce w trakcie pracy klimatyzatora. Jednakże problem ten dotyczy z reguły starszych modeli. Ponieważ nowe wersje typu split generują hałas o niskim poziomie. 

Kolejną negatywną cechą klimatyzacji jest konieczność przeprowadzania regularnych przeglądów i serwisu zwłaszcza takich elementów jak filtry i parownik. 

Do trzeciej wady należy zwiększony pobór energii. Montując bowiem klimatyzację, należy się liczyć z faktem, że przy intensywnej pracy klimatyzatora zużycie energii może wzrosnąć o około 45kWh w miesiącu. 

Klimatyzacja- czy warto inwestować w ten system chłodzenia? 

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź potwierdzająca bądź zaprzeczająca opłacalności inwestycji w klimatyzację. Wysokie koszty montażu i podwyższone rachunki za energię mogą skutecznie zniechęcić do tego typu inwestycji. Jednakże potrzeby zdrowotne użytkowników i utrzymanie ich dobrego samopoczucia mogą tworzyć wartość dodatnią stanowczo przewyższającą wady klimatyzacji.