...

Klimatyzacja do biura i do domu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Klimatyzacja

Wysokie temperatury w okresie letnim wpływają negatywnie na ogólne samopoczucie, pamięć i stan koncentracji. Wywołują zmęczenie i ospałość u zdrowych ludzi i przyczyniają się do problemów zdrowotnych osób ze schorzeniami kardiologicznymi. Są zatem niezbędnym elementem wyposażenia biur, sklepów i lokali mieszkalnych. Wybór klimatyzacji nie należy jednak do prostych. Rynek proponuje bowiem szereg różnych modeli. Odpowiedni dobór urządzenia natomiast rodzi podstawowe pytania. Czy klimatyzacja do biura i domu może być taka sama? Czym różnią się poszczególne modele ? I jak dokonać najlepszego wyboru?

Klimatyzacja do biura i do domu. Rodzaje klimatyzacji. 

Z uwagi na budowę klimatyzatory dzielą się na:

 •  monoblokowe i
 •  typu Split i Multisplit.  

Klimatyzatory monoblokowe zbudowane są z pojedynczej jednostki, wewnątrz której, zamontowana jest całość oprzyrządowania, w tym parownik, skraplacz i sprężarka. Gorące powietrze w tego typu klimatyzatorach odprowadzane jest przy pomocy umocowanego w otworze okiennym przewodu. 

Urządzenia typu Split zbudowane są z dwóch jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej, połączonych linią freonową. Składa się ona z miedzianych rur otulonych izolacją i pozwala na nieskrępowany przepływ składnika chłodniczego. Jednostki zewnętrzna i wewnętrzna w klimatyzatorach typu Split połączone są dodatkowo instalacją elektryczną, która nadzoruje łączność pomiędzy jednostkami. 

Natomiast budowa urządzeń Multisplit różni się od klimatyzacji Split posiadaniem jednej jednostki zewnętrznej i kilku jednostek wewnętrznych. 

Najważniejsze aspekty wyboru klimatyzacji do biura. 

Wybierając klimatyzację do biura, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na parametry wpływające na wydajność urządzenia. Należą do nich między innymi:

 • rozkład i ilość pomieszczeń w biurze, 
 • ogólny metraż całego biura,
 •  miejsce montażu, 
 • ilość osób przebywających w pomieszczeniu,
 •  powierzchnia i rozmieszczenie okien. 

Jednakże najważniejszym z powyższych jest dobór mocy urządzenia do powierzchni biura.

 •  Zasadniczo klimatyzatory o mocy 2,5 kW montowane są w lokalach o powierzchni 20m-30m.
 •  Urządzenia o mocy 3,5kW sprawdzają się w pomieszczeniach o powierzchni pomiędzy 30m, a 40m.
 •  Moc 5,0 kW jest przeznaczona dla metrażu 40m- 60m.
 •  7,0kW- 60m- 90m,
 •  a klimatyzatory o mocy 10kW przeznaczone są do pomieszczeń o powierzchni przekraczającej 90m.   

Przy czym w przypadku jednoczesnego schładzania powietrza w kilku pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się klimatyzatory typu Multisplit. Dzięki możliwości montażu jednostek wewnętrznych w poszczególnych pomieszczeniach i podłączeniu ich do jednej jednostki zewnętrznej. 

Wybór klimatyzacji do domu. 

W przypadku wyboru klimatyzacji do domu priorytetowym parametrem jest również moc chłodnicza urządzenia. Standardowe zasady doboru mocy wskazują, iż metr kwadratowy pomieszczenia wymaga do schłodzenia mocy 0,1 kW. Oznacza to, że dla pomieszczeń o metrażu 25 metrów kwadratowych najlepszym wyborem są klimatyzatory o mocy 2,5 kW. 

Klimatyzacja do biura i domu. Podsumowanie. 

Dobrze dobrana klimatyzacja gwarantuje wydajną pracę urządzenia oraz szybkie tempo schłodzenia temperatury. W przypadku schładzania kilku pomieszczeń jednocześnie olbrzymie znaczenie ma też odpowiednio opracowany schemat montażu, który uwzględni rozkład pomieszczeń, specyfikę wnętrz i moc samej klimatyzacji.  

Dlatego stojąc przed wyborem klimatyzacji, warto zaufać radom profesjonalistów zajmujących się montażem klimatyzacji na co dzień.